Ugrás a fő tartalomra

A frankfurti Grüne Sosse esete a zöld spárgával

E. az általam igen kedvelt Frankfurt am Main-ban járva nem feledkezett meg rólam, a mániákusról, és a helyi piacon igazi kincsre lelt, nevezetesen a zöld szószhoz való friss fűszercsomagra, amely nemcsak hogy a fűszereket tartalmazta, de 3 elkészítési módot is. Na nem mintha egy bonyolult receptről lenne szó, de azért nagyon autentisch und tüchtig kis csomag volt, igazán jó ötlet, azonnal neki is estem. A Grüne Sosse lényege természetesen az idénynek megfelelő zöldfűszerek markáns jelenléte, így összetétele változó lehet, az én kis pakkom az alábbiakat tartalmazta (senkit nem áltatok azzal, hogy mindet azonnal felismertem): sóska (Sauerampfel), petrezselyem (Petersilie), snidling (Schnittlauch), turbolya (Kerbel), zsázsa (Kresse), spenót (Spinach), valamint porecs (Borretsch). Na már most, ez utóbbi összetevő okozott egy kis fejtörést. Mert finom, ez vitathatatlan. De mi ez? Sajnos ezzel kapcsolatosan csak annyit sikerült kiderítenem, hogy fűszer, valamint sokat megtudtam Porec városáról is, mert a net következetesen a várost dobta ki minden keresési próbálkozásomra. Szóval kérem, aki tud valami közelebbit erről az érdekes növényről, ossza meg velem. Elképzelhető, hogy valami más néven magam is ismerem, esetleg használom, de nem sikerült lenyomoznom. Maga a recept rendkívül egyszerű, tulajdonképpen az alapváltozat tojás nélkül írja le a szószt, az igazi - szerintem - a főtt tojással készített, és lehet túróval is elkeverni a fűszereket, a variációk száma gyakorlatilag végtelen. Mint mondtam, én a majonézzel, főtt tojással készített változatot preferálom, mert frankfurti kiruccanásaim alkalmával a helyi erőknél mindig ezt a fajtát kaptam, és nekem bevált. A főtt, zöld spárga adja magát párként, de találkoztam már vele főtt marhahús, csülök, és hasonlók mellett is. Frankfurtban mindenképpen a helyi almaborral ajánlják, de ezt csak bátraknak tanácsolom. Frankfurtot és a zöld szószt azonban mindenki próbálja ki bátran, csodás város, csodás emberekkel.
_________________________________________________
Hozzávalók:
friss zöldfűszerek,
tejföl;
3-4 főtt tojás;
1/2 fej vöröshagyma;
2 gerezd fokhagyma;
mustár;
citrom;
oliva olaj;
só,
fekete bors;
zöld spárga.
Az egyik főtt tojás sárgáját kikeverejük az oliva olajjal, 1 tk mustárral, sóval borssal, majd hozzáadjuk a tejfölt, egy kis facsart citromot, és elkeverjük, vagyis tulajdonképpen majonézt készítünk. A főtt tojás sárgája, mint alap, azért jobb, mint a nyers, mivel ezáltal sűrűbb, krémesebb lesz majonéz. Ezt követően a zöldfűszereket felaprítom, csakúgy, mint a vöröshagymát, valamint a fokhagymát, apróra vágom a főtt tojásokat, és elkeverem a szósszal. Kész is, főtt zöld spárgával tálalom.

Megjegyzések

  1. A Booretsch hivatalos magyar neve Borágó, de báránynyelvként, hegyes útifűként is ismert. Jópofa neve mg az uborkaszagú fű is.
    Inkább gyógy-, mint fűszernövényként ismert. Virágából esszenciát, magjából olajat készítenek.
    Sok más zöld (fűszer)növénnyel együtt mára kissé feledésbe merült.

    VálaszTörlés
  2. A Borretsch magyarul borágó. Fűszer- és gyógynövény. Bővebben: http://hu.wikipedia.org/wiki/Bor%C3%A1g%C3%B3
    Nemrég futólag jártam Frankfurban, sajnálatomra ez a mártás kimaradt, de én is ki akarom próbálni.

    VálaszTörlés
  3. Nagyon köszönöm az információt, nem is tudom a szótár miért porecsnek fordította, a borágót, született útifüvet ismerem ,legalábbis névről, mert felismernem nem sikerült...

    Frankfurt nagyon klassz, minden ízében, miondenképp próbált ki a zöld szószt, szerintem húsokhoz is nagyon finom, csak az Apfelweint kerüld.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A disznóvágás dícsérete, avagy házikolbász és szalámi változatok

Gyermekkori emlékeim a disznóvágásról ott kezdődnek, hogy felkelek, és forró hagymás vért reggelizek, ugyancsak forró fekete teával. Ezzel a technikával mindig sikerült elkerülnöm a disznóvágás tragikusabb pillanatait, és továbbiakban is tartani kívánom magam ehhez a hagyományhoz. Egyetlen alkalommal próbálkoztam a hagymás vér saját kezű elkészítésével, de úgy éreztem magam, mint a Vészhelyzet egy különösen drasztikus részének mellékszereplője. Szóval nem lett rossz, de lényegesen csekélyebb élvezetet nyújt, ha magadnak kell elkészítened. Ami az általunk töltött kolbászt illeti, annak nincs konkrét receptje, mi általában folyamatos kóstolgatás mellett szoktuk ízesíteni. Ez rendszerint úgy történik, hogy egy ember kever és fűszerez, a többi pedig szakért, és fogja a fejét. Természetesen számomra az alap mindig sok-sok pirospaprika, kömény és fokhagyma. Emlékezetes volt, amikor F. családjánál először voltam disznóvágáson, én az alföldi lány. Ők először is pirospaprik

Indiai hagymás-mazsolás rizs

Ezt a fajta rizst rendszerint az indiai ételekhez szoktam készíteni, és remekül egyesíti a sós és az édes ízeket. ________________________________ Hozzávalók: basmati rizs, mazsola, 2 fej hagyma, fél tk garam masala, 1 tk kurkuma, 1 rúd fahéj, só, olaj A hagymát apróra vágva lepirítom egy kevés olajon, majd egy időre félreteszem. A rizst egy serpenyőben csak úgy szárazon 2-3 percig pirítom, majd ezt követően adok csak hozzá egy kis olajat, így is pirítom egy percig, majd a rizs kétszeresének megfelelő mennyiségű forró vízzel - így nem fog ragadni - felöntöm, hozzáadom a fűszereket, és a mazsolát. Ne féljünk a mazsolától, minél több, annál jobb. Amikor puha a rizs hozzáadom a pirított hagymát, kiigazítom az ízeket, és már kész is.

Dalmát kaland - vajon pirított fokhagymás tintahal mángoldos krumplival

Dalmácia, és általában Horvátország az egyik kedvenc úticélunk, ha tengerről van szó. Ezúttal is sikerült egy kellemes kis zugot találnunk, ami sem zsúfolt, sem zajos nem volt, figyelembe véve tömegiszonyunkat. Ugyanakkor ami a dalmát konyhát illeti, legalábbis a tengerparti éttermek kínálatát illetően sok meglepetéssel nem szolgálhat, ezért idén néhány próbálkozás után arra jutottunk, hogy magunkra főzünk, vagyis én kotyvasztok az egész bandára, mivel a barátainkkal utaztunk. Ezek után szabadon garázdálkodhattam a környék tenger gyümölcsei és zöldségei között, a főszerepet a tinahal, fokhagyma, scampi, valamint az általam olyannyira kedvelt, és a dalmát konyhában alapvetőnek számító mángold voltak. Még szerencse, hogy a fogkefe mellett tekintélyes fűszerkészlet nélkül sem teszem ki a lábam otthonról. Én nagyon élveztem, remélem T. és A. sem éheztek túl sokat :-) Ne számítsatok persze nagyon bonyolult receptekre, mivel az időm jelentős részét a tengerben kívántam tölteni, szóval a max