Ugrás a fő tartalomra

Csak grillezünk és grillezünk...

Mióta beütött a nyár -és persze éppen nem esik, vagy nem esik annyira - gyakorlatilag egyfolytában grillezünk. Legutóbb a Mátrában, L.-éknél. Lelkesedésünk odáig terjedt, hogy még gombát is szedtünk, de megenni persze nem mertük, noha a társaság több tagja egyöntetűen letette a nagyesküt, hogy betonbiztosan felismeri a vargányát, de aztán megfutamodott. Azért nem éheztünk, olyannyira nem, hogy másnap reggel kilenckor ott folytattuk, ahol előző nap abbahagytuk. Megjegyzem grillezett tarját, és grill hamburgert regggelizni elég merész volt, de még ez sem tartotta vissza a banda nagyobb felét, hogy negyed tizenegykor a 200 méterre lévő lágosost megszállja. A pácok, és a grillmártások az alábbiak voltak.
_______________________________________________
Pácok:
Rákok és egyéb tenger gyümölcsei:
A rákocskákra frissen aprított koriander zöldet, apróra vágott fokhagymát, olivaolajat, valamint facsart citromot tettem, és fél órát állni hagytam. Ez gyakorlatilag mindenféle tenger gyümölcsével működik, a lényeg, hogy nem kell őket túl sokáig pácolni.
Csirkenyársak:
Olivaolajat friss chili paprikával, lime lével, gyömbérrel, sóval, fekete borssal, egy kicsi mézzel összeturmixolok, és a csirkedarabokat abba pácolom, ez akár egy napot is pácolódhat.
Tarja:
A tarját nem szoktam túlbonyolítani, mustár, só, fekete bors, olivaolaj, és ennyi. Egy nap neki is jót tesz.
Fűszervaj változatok:
A fűszervaj álláspontom szerint elengedhetetlen kelléke a grillezésnek, ilyenkor ne aggályoskodjunk a kalóriák miatt, csak élvezzük a forró húsokra, halakra, és persze zöldségekre ráolvadó vajat.
1. Alap
A vajat mustárral, sóval, borssal, apróra vágott petrezselyemmel kikeverem, majd egy folpack darab segítségével nagyjából 3 cm. átmérőjű hengert csavarok belőle, és mehet is a fagyasztóba. A legtöbb zöldséghez nem is kell ennél bonyolultabb fűszervaj.
2. Pikáns fűszervaj
A vajhoz sűrített paradicsomot, füstölt chili paprikát, sót, és fekete borsot adok, majd kikeverem, a többi mint az előbb.
3. Egzotikus fűszervaj
A vajhoz gyömbért, kurkumát, őrölt koriandert, sót, fekete borsot adok.
Grillszószok:
1. Almás-tormás majonéz
A majonézhez egy főtt tojás sárgáját - lehet nyers is, de a főttől krémesebb lesz -fkozatosan adagolt olivaolajjal, dijoni mustárral, sóval, fekete borssal kikeverem, hozzáadom egy fél citrom levélt, majd tejföllel kikeverem. Van aki cukrot is ad a majonézhez, de én nem szoktam. Egy héj nélküli almát lereszelek, és az almát, valamint 2 ek ecetes reszelt tormát adok a majonézhez, és már kész is.
2. Zöldborsos majonéz
A majonézt a fentiek szerint kikeverem, zöldhagymát, petrezselymet, kakukkfüvet, bazsalikomot, és aprított fokhagymát adok hozzá, végül jöhet a sós lében eltett zöldbors, persze a leve nélkül.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A disznóvágás dícsérete, avagy házikolbász és szalámi változatok

Gyermekkori emlékeim a disznóvágásról ott kezdődnek, hogy felkelek, és forró hagymás vért reggelizek, ugyancsak forró fekete teával. Ezzel a technikával mindig sikerült elkerülnöm a disznóvágás tragikusabb pillanatait, és továbbiakban is tartani kívánom magam ehhez a hagyományhoz. Egyetlen alkalommal próbálkoztam a hagymás vér saját kezű elkészítésével, de úgy éreztem magam, mint a Vészhelyzet egy különösen drasztikus részének mellékszereplője. Szóval nem lett rossz, de lényegesen csekélyebb élvezetet nyújt, ha magadnak kell elkészítened. Ami az általunk töltött kolbászt illeti, annak nincs konkrét receptje, mi általában folyamatos kóstolgatás mellett szoktuk ízesíteni. Ez rendszerint úgy történik, hogy egy ember kever és fűszerez, a többi pedig szakért, és fogja a fejét. Természetesen számomra az alap mindig sok-sok pirospaprika, kömény és fokhagyma. Emlékezetes volt, amikor F. családjánál először voltam disznóvágáson, én az alföldi lány. Ők először is pirospaprik

Indiai hagymás-mazsolás rizs

Ezt a fajta rizst rendszerint az indiai ételekhez szoktam készíteni, és remekül egyesíti a sós és az édes ízeket. ________________________________ Hozzávalók: basmati rizs, mazsola, 2 fej hagyma, fél tk garam masala, 1 tk kurkuma, 1 rúd fahéj, só, olaj A hagymát apróra vágva lepirítom egy kevés olajon, majd egy időre félreteszem. A rizst egy serpenyőben csak úgy szárazon 2-3 percig pirítom, majd ezt követően adok csak hozzá egy kis olajat, így is pirítom egy percig, majd a rizs kétszeresének megfelelő mennyiségű forró vízzel - így nem fog ragadni - felöntöm, hozzáadom a fűszereket, és a mazsolát. Ne féljünk a mazsolától, minél több, annál jobb. Amikor puha a rizs hozzáadom a pirított hagymát, kiigazítom az ízeket, és már kész is.

Dalmát kaland - vajon pirított fokhagymás tintahal mángoldos krumplival

Dalmácia, és általában Horvátország az egyik kedvenc úticélunk, ha tengerről van szó. Ezúttal is sikerült egy kellemes kis zugot találnunk, ami sem zsúfolt, sem zajos nem volt, figyelembe véve tömegiszonyunkat. Ugyanakkor ami a dalmát konyhát illeti, legalábbis a tengerparti éttermek kínálatát illetően sok meglepetéssel nem szolgálhat, ezért idén néhány próbálkozás után arra jutottunk, hogy magunkra főzünk, vagyis én kotyvasztok az egész bandára, mivel a barátainkkal utaztunk. Ezek után szabadon garázdálkodhattam a környék tenger gyümölcsei és zöldségei között, a főszerepet a tinahal, fokhagyma, scampi, valamint az általam olyannyira kedvelt, és a dalmát konyhában alapvetőnek számító mángold voltak. Még szerencse, hogy a fogkefe mellett tekintélyes fűszerkészlet nélkül sem teszem ki a lábam otthonról. Én nagyon élveztem, remélem T. és A. sem éheztek túl sokat :-) Ne számítsatok persze nagyon bonyolult receptekre, mivel az időm jelentős részét a tengerben kívántam tölteni, szóval a max