Ugrás a fő tartalomra

Csirkemájas lepény Shaun Hill után

A múltkor pakoltam a könyvespolcon, és szó szerint az ölembe - de legalábbis a lábamra hullott - ez a recept. Sajnos a Szakácsok könyve című, nagyjából öt kilós alapmű formájában történt mindez, így egy kissé fájdalmas volt, de legalább ráeszméltem, milyen régen is vettem elő ezt a remek kis ihletforrást. Az alapreceptet az a - neve ellenére ír származású - Shaun Hill jegyzi, aki a híres Merchant House konyhafőnöke volt sokáig. Ha most valami nagyon bonyolultat, és roppant kifinomultat várunk, akkor nagyot tévedünk, ez egy, a maga egyszerűségében klassz kis recept, amin persze megint csak változtattam, és e helyen önző módon a saját változatot közlöm. Noha én is csikemájból csináltam, utólag azt tudom mondani, hogy legközelebb liba- vagy kacsamájból fogom kipróbálni, mert szerintem úgy pikánsabb, késztettem továbbá hozzá hagymadzsemet is egy kis naranccsal.
____________________________________
Hozzávalók:
A tésztához:
1 egész tojás,
150 gramm vaj,
250 gramm finom liszt,
1 ek. tej,
só.
A töltelékhez:
2 ek. mazsola,
2 ek. Noilly Prat vermouth,
150 gramm csirkemáj,
1 apróra vágott mogyoróhagyma,
1 gerezd apróra vágott fokhagyma,
1 tojás,
250 ml. tejszín
só,
néhány levél friss bazsalikom,
kevés őrölt szerecsendió.
A hagymadzsemhez:
2 fej lilahagyma karikára ,
1 ek. olivaolaj - a szokásos Iliada :-)
1 ek. balzsamecet
1 ek. barna nádcukor,
csipet só,
1 narancs a díszítéshez.
Legelőször is a mazsolákat a vermouthba áztatjuk, hogy legyen idejük megszívni magukat. A tésztához összekeverem a tojást, és a felolasztott vajat, majd hozzáadom a lisztet, és a sót. A legegyszerűbb kézzel összekeverni a hozzávalókat. Amikor összekevertük az alkatrészeket, hozzáadjuk a tejet, azzal is kicsit összegyúrjuk, majd folpackban pihentetjük egy órát. Ezt követően kinyújtjuk, kerek sütőformába tesszük, és 15 percre magára hagyjuk a hűtőben. A megtisztított, nyers májat az apróra vágott hagymával, fokhagymával összeturmixoljuk. Ezt követően hozzáadjuk a tojást, a bazsalikomot, a tejszínt és a fűszereket is, és megint összeturmixoljuk. A tésztát elővesszük a hűtőből, egy villával megszurkáljuk, és előmelegített sütőben 200 fokon 10 percig sütjük, majd kivesszük, rászórjuk a vermouthból kivett mazsolákat, majd öntsük ráöntjük á a csirkemájas keveréket is, és már mehet is vissza a sütőbe 160 fokra, nagyjából 30 percre. A hagymadzsemhez a karikára vágott hagymát egy kis olivaolajon megfuttatjuk, majd hozzáadjuk a balzsamecetet, és a cukrot, valamint a csipetnyi sót. Akkor jó, ha a hagyma kellemes, dzsemes állagot vesz fel. A lepényt hidegen tálaltam a hagymadzsemmel, és egy-egy karika naranccsal díszítve.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Egy remek könnyű desszert - görög mézes joghurt

Na már most, túl azon, hogy ez a desszert lehetővé teszi, hogy elhitessük magunkkal, tulajdonképpen egy kis joghurton túl nem is ettünk semmit - ami persze nem igaz - nagyon egyszerű, és a tetejébe még finom is. Sajnos a várakozásaimmal ellentétben a fehér joghurt pocsékul mutat a fekete tányéron, de hát ez van. Az ízéből semmit sem von le. A lényeg a joghurt, használjuk hozzá a 10%-os görög, vagy török (tudjátok, az üzgür-müzgür) fajtát. A mézet, lehetőleg görög gesztenyemézet, de jó az akácméz is, szóval a mézet felforrósítom, és a hideg joghurtra csorgatom, majd megszórom pirított mogyoróval, vagy dióval. Kész.

A disznóvágás dícsérete, avagy házikolbász és szalámi változatok

Gyermekkori emlékeim a disznóvágásról ott kezdődnek, hogy felkelek, és forró hagymás vért reggelizek, ugyancsak forró fekete teával. Ezzel a technikával mindig sikerült elkerülnöm a disznóvágás tragikusabb pillanatait, és továbbiakban is tartani kívánom magam ehhez a hagyományhoz. Egyetlen alkalommal próbálkoztam a hagymás vér saját kezű elkészítésével, de úgy éreztem magam, mint a Vészhelyzet egy különösen drasztikus részének mellékszereplője. Szóval nem lett rossz, de lényegesen csekélyebb élvezetet nyújt, ha magadnak kell elkészítened. Ami az általunk töltött kolbászt illeti, annak nincs konkrét receptje, mi általában folyamatos kóstolgatás mellett szoktuk ízesíteni. Ez rendszerint úgy történik, hogy egy ember kever és fűszerez, a többi pedig szakért, és fogja a fejét. Természetesen számomra az alap mindig sok-sok pirospaprika, kömény és fokhagyma. Emlékezetes volt, amikor F. családjánál először voltam disznóvágáson, én az alföldi lány. Ők először is pirospaprik...

Indiai hagymás-mazsolás rizs

Ezt a fajta rizst rendszerint az indiai ételekhez szoktam készíteni, és remekül egyesíti a sós és az édes ízeket. ________________________________ Hozzávalók: basmati rizs, mazsola, 2 fej hagyma, fél tk garam masala, 1 tk kurkuma, 1 rúd fahéj, só, olaj A hagymát apróra vágva lepirítom egy kevés olajon, majd egy időre félreteszem. A rizst egy serpenyőben csak úgy szárazon 2-3 percig pirítom, majd ezt követően adok csak hozzá egy kis olajat, így is pirítom egy percig, majd a rizs kétszeresének megfelelő mennyiségű forró vízzel - így nem fog ragadni - felöntöm, hozzáadom a fűszereket, és a mazsolát. Ne féljünk a mazsolától, minél több, annál jobb. Amikor puha a rizs hozzáadom a pirított hagymát, kiigazítom az ízeket, és már kész is.