Ugrás a fő tartalomra

Pikáns őzsült párolt káposztával, balzsamecet krémmel

Akkor tehát igéretemhez híven lássuk részleteiben is az olasz menü étkeit. A mellékelt őz rövid, ám annál dicsőségesebb pályafutást mondhat a magáénak, ha azt tekintjük, hogy elég jól fogyott a bulin. A kiindulási alap jelen esetben az volt, hogy szerelembe estem némi modenai balzsamecet krémmel, és ezúttal ehhez igazítottam a vad ízesítését. Még a - nem csak :-) - vadakkal különösen kritikus F. is finomnak minősítette (szó szerint: "ez mi? ... aha, nem rossz"). Nem különösebben bonyolult étel, de mutatós.
_________________________________________
Hozzávalók az őzsülthöz (a mennyiség most csak iránymutatás, mint a kalózeskü, mert szokás szerint ránézésre főztem):
4-5 őzhús szelet,
vörösbor a pácoláshoz,
mustár,
só,
őrölt fekete bors,
4-5 szem borókabogyó,
1 narancs,
babérlevél,
balzsamecet krém.
A hússzeleteket egy-két napig vörösborban pácoltam a hűtőben. Sütés előtt a mustárral, sóval borssal bekentem, tűzálló tálba tettem, és ráhelyeztem a narancskarikákat, majd nyakon öntöttem a páclével, és egy kis vízzel, úgy, hogy a hússzeleteket nagyrészt elfedje, utána mellé szórtam a borókabogyokat, meg a babélevelet. A sütőtálat alufóliával lefedtem, és már mehetett is jó másfél órára a sütőbe. Amikor már puha a hús leszedem az alufóliát, és egy kicsit így is sütöm még. Ha kész, a húst kiveszem a tálból, és hagyom kihűlni, mert jelen esetben hideg előételként tálaltam az ételt. Tálalás előtt a bruschetta szeletre helyeztem a húst, rá a párolt lila káposztát, végezetül csatlakozott hozzájuk egy cikk narancs, és néhány csepp balzsamecet krém is.
Párolt lila káposzta kozzávalói:
olivaolaj,
kisebb fej lila káposzta,
vörösbor,
fügés balzsamecet ( a sima is kitűnő)
barna nádcukor,
só.
A lilakáposztát csíkokra vágom, mert reszelni utálom. Néhány evőkanál olivaolajon megfuttatom, amikor már kicsit összeesett, akkor nagyjából 1 dl. vörös bort adok hozzá, ízlés szerinti cukrot, és egy csipet sót. Van, aki lilahagymát, és/vagy almát is tesz hozzá, én is szoktam, de ehhez az ételhez úgy éreztem nem passzolna, így ez most nálam kimaradt. Amikor a káposzta már puha, meglocsolom a balzsamecettel, kicsit hagyom, hogy összeérjenek az ízek, ha szükséges, még igazítok rajta, és kész. Hidegen és melegen is jól passzol mindenféle sültekhez.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Egy remek könnyű desszert - görög mézes joghurt

Na már most, túl azon, hogy ez a desszert lehetővé teszi, hogy elhitessük magunkkal, tulajdonképpen egy kis joghurton túl nem is ettünk semmit - ami persze nem igaz - nagyon egyszerű, és a tetejébe még finom is. Sajnos a várakozásaimmal ellentétben a fehér joghurt pocsékul mutat a fekete tányéron, de hát ez van. Az ízéből semmit sem von le. A lényeg a joghurt, használjuk hozzá a 10%-os görög, vagy török (tudjátok, az üzgür-müzgür) fajtát. A mézet, lehetőleg görög gesztenyemézet, de jó az akácméz is, szóval a mézet felforrósítom, és a hideg joghurtra csorgatom, majd megszórom pirított mogyoróval, vagy dióval. Kész.

A disznóvágás dícsérete, avagy házikolbász és szalámi változatok

Gyermekkori emlékeim a disznóvágásról ott kezdődnek, hogy felkelek, és forró hagymás vért reggelizek, ugyancsak forró fekete teával. Ezzel a technikával mindig sikerült elkerülnöm a disznóvágás tragikusabb pillanatait, és továbbiakban is tartani kívánom magam ehhez a hagyományhoz. Egyetlen alkalommal próbálkoztam a hagymás vér saját kezű elkészítésével, de úgy éreztem magam, mint a Vészhelyzet egy különösen drasztikus részének mellékszereplője. Szóval nem lett rossz, de lényegesen csekélyebb élvezetet nyújt, ha magadnak kell elkészítened. Ami az általunk töltött kolbászt illeti, annak nincs konkrét receptje, mi általában folyamatos kóstolgatás mellett szoktuk ízesíteni. Ez rendszerint úgy történik, hogy egy ember kever és fűszerez, a többi pedig szakért, és fogja a fejét. Természetesen számomra az alap mindig sok-sok pirospaprika, kömény és fokhagyma. Emlékezetes volt, amikor F. családjánál először voltam disznóvágáson, én az alföldi lány. Ők először is pirospaprik...

Indiai hagymás-mazsolás rizs

Ezt a fajta rizst rendszerint az indiai ételekhez szoktam készíteni, és remekül egyesíti a sós és az édes ízeket. ________________________________ Hozzávalók: basmati rizs, mazsola, 2 fej hagyma, fél tk garam masala, 1 tk kurkuma, 1 rúd fahéj, só, olaj A hagymát apróra vágva lepirítom egy kevés olajon, majd egy időre félreteszem. A rizst egy serpenyőben csak úgy szárazon 2-3 percig pirítom, majd ezt követően adok csak hozzá egy kis olajat, így is pirítom egy percig, majd a rizs kétszeresének megfelelő mennyiségű forró vízzel - így nem fog ragadni - felöntöm, hozzáadom a fűszereket, és a mazsolát. Ne féljünk a mazsolától, minél több, annál jobb. Amikor puha a rizs hozzáadom a pirított hagymát, kiigazítom az ízeket, és már kész is.