Ugrás a fő tartalomra

Epres, csokoládés és citromos bigne-profiterol fúziós recept és crema pasticcera

Na már most, a képen látható finomságok Lilla keze munkáját dícsérik, és tulajdonképpen egy olasz fúziós recept háromféle töltelékkel, hogy senki se maradjon éhen. Fúziós, mivel a profiterolt gyakran összekeverik a bigne nevű hasonló olasz süteménnyel. A bigne esetében a kis képviselőfánk tésztából készült gombócok a hagyományos olasz cukrászkrémmel, a crema pasticcera-val vannak megtöltve, és porcukorral megszórva. Ezzel szemben a profiterol sűrű keményre vert tejszínhabbal van töltve, és csokiszósszal leöntve. Jelen esetben a profiterol és a bigne vadházasságáról lesz szó, amikor is a töltelék különböző ízesítésű crema pasticcera volt.
______________________________________
Hozzávalók:
Tészta:
1 dl. víz,
20 kg. liszt,
20 dkg. vaj,
6 tojás.
A vizet felforraljuk és beledobjuk a vajat. Amikor a vaj megolvadt, akkor beleszitáljuk a lisztet, és gyors mozdulatokkal kikeverjük. Nem kell megijedni, pillanatok alatt sűrű massza lesz belőle. Pár percig még főzni kell, vigyázva, nehogy leégjen. Amikor kész, levesszük a tűzről, és geynként kikeverve beleütjük a tojásokat, egységes massza lesz belőle. Sütőlappal kibélelt tepsibe kis golyókat pakolunk belőle egy kanállal, egymástól legalább 5 cm.-re, mivel sütés közben nagyon meg fognak nőni. 180 fokon nagyjából fél óráig sütjük.
Crema pasticcera:
1 l. tej,
30 dkg. cukor,
8 tojás,
15 dkg. liszt,
vaníliarúd,
citromhéj.
A tejet a vaníliával és a citromhéjjal felforraljuk. A tojást a cukorral habosra verjük, majd hozzákeverjük a lisztet. Amikor a tej felforr, a cukros tojást hozzáadagoljuk, és lassú tűzön folyamatos kevergetés mellett felfőzzük a krémet. Ha kihűlt, nagyon sok mindenre fel lehet használni, ez a legtöbb olasz sütemény alapja.
A csokoládés profiterol változat:
1 adag crema pasticcera,
kész tésztagolyók,
2 tojás sárgája,
2 ek. cukor, 2 ek. keményítő,
1 pohár forró tej,
2 tábla étcsokoládé
A forró crema pasticcera-hoz 1 tábla, gőz felett megolvasztott étcsokoládét keverünk, és a kész fánkocskákat ezzel töltjük meg egy hegyes végű habzsák segítségével. A töltött golyócskákat csokiöntettel öntjük nyakon, amihez 2 tojás sárgáját a cukorral és a keményítővel kikeverjük, és egy pohár forró tejhez öntjük. Lassú tűz felett folyamatosan kevergetve besűrítjük majd egy tábla csokoládét felolvasztunk benne, és már kész is.
A citromos profiterolhoz:
1 adag crema pasticcera,
kész tésztagolyók,
3 citrom leve,
2 citrom reszelt héja,
8 ek. kristálycukor,
3 dl. habtejszín.
A még fottó crema pasticcera-ba belekeverjük egy citrom levét és a fánkokat ezzel töltjük meg. A citromos öntethez két citrom levéből, és egy citrom reszelt héjából 8 ek. cukorral cukorszirupot főzünk, nagyjából 15 perc alatt, majd mindezt 3 dl. felvert tejszínbe keverjük. Citromszeletekkel és mentalevéllel tálaljuk.
Epres mascarponés profiterol:
1 adag crema pasticcera,
kész tésztagolyók,
125 g. mascarpone,
8-10 nagyobb eper,
2 tojás sárgája,
2 ek. cukor,
2 ek. keményítő,
1 pohár forró tej.
A crema pasticcera-hoz 4-5 db. összeturmixolt epret keverünk, és hozzáadjuk a mascarponét is, ezzel töltjük be a tésztagolyókat. Az epres öntethez a két tojás sárgáját a cukorral és a keményítővel kikeverjük, és a tejjel összeforraljuk. Amikor kihűlt, a maradék epret összeturmixoljuk, és belekeverjük. Friss eperrel tálaljuk.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Egy remek könnyű desszert - görög mézes joghurt

Na már most, túl azon, hogy ez a desszert lehetővé teszi, hogy elhitessük magunkkal, tulajdonképpen egy kis joghurton túl nem is ettünk semmit - ami persze nem igaz - nagyon egyszerű, és a tetejébe még finom is. Sajnos a várakozásaimmal ellentétben a fehér joghurt pocsékul mutat a fekete tányéron, de hát ez van. Az ízéből semmit sem von le. A lényeg a joghurt, használjuk hozzá a 10%-os görög, vagy török (tudjátok, az üzgür-müzgür) fajtát. A mézet, lehetőleg görög gesztenyemézet, de jó az akácméz is, szóval a mézet felforrósítom, és a hideg joghurtra csorgatom, majd megszórom pirított mogyoróval, vagy dióval. Kész.

A disznóvágás dícsérete, avagy házikolbász és szalámi változatok

Gyermekkori emlékeim a disznóvágásról ott kezdődnek, hogy felkelek, és forró hagymás vért reggelizek, ugyancsak forró fekete teával. Ezzel a technikával mindig sikerült elkerülnöm a disznóvágás tragikusabb pillanatait, és továbbiakban is tartani kívánom magam ehhez a hagyományhoz. Egyetlen alkalommal próbálkoztam a hagymás vér saját kezű elkészítésével, de úgy éreztem magam, mint a Vészhelyzet egy különösen drasztikus részének mellékszereplője. Szóval nem lett rossz, de lényegesen csekélyebb élvezetet nyújt, ha magadnak kell elkészítened. Ami az általunk töltött kolbászt illeti, annak nincs konkrét receptje, mi általában folyamatos kóstolgatás mellett szoktuk ízesíteni. Ez rendszerint úgy történik, hogy egy ember kever és fűszerez, a többi pedig szakért, és fogja a fejét. Természetesen számomra az alap mindig sok-sok pirospaprika, kömény és fokhagyma. Emlékezetes volt, amikor F. családjánál először voltam disznóvágáson, én az alföldi lány. Ők először is pirospaprik...

Indiai hagymás-mazsolás rizs

Ezt a fajta rizst rendszerint az indiai ételekhez szoktam készíteni, és remekül egyesíti a sós és az édes ízeket. ________________________________ Hozzávalók: basmati rizs, mazsola, 2 fej hagyma, fél tk garam masala, 1 tk kurkuma, 1 rúd fahéj, só, olaj A hagymát apróra vágva lepirítom egy kevés olajon, majd egy időre félreteszem. A rizst egy serpenyőben csak úgy szárazon 2-3 percig pirítom, majd ezt követően adok csak hozzá egy kis olajat, így is pirítom egy percig, majd a rizs kétszeresének megfelelő mennyiségű forró vízzel - így nem fog ragadni - felöntöm, hozzáadom a fűszereket, és a mazsolát. Ne féljünk a mazsolától, minél több, annál jobb. Amikor puha a rizs hozzáadom a pirított hagymát, kiigazítom az ízeket, és már kész is.