Ugrás a fő tartalomra

Padlizsánkrém szárított paradicsommal és házi hagymás kenyérrel

Még mindig nem egzotikus, de már nem kifejezetten magyaros. Már annyira várom a napsütést, hogy nem bírtam magammal, és megint egynémely nyári jellegű ízeket vettem elő. A kenyérnél egy kissé csaltam, mert a dagasztást a kenyérsütő gép végezte el, de férfiasan bevallom, ez rendkívül kényelmes megoldás a számomra. Belehajigál, bekapcsol, vár - kávézik, főz, stb. - sípol, kivesz, megsüt, csodáló pillantásokat fogad a házi kenyér láttán. Elfoglalt háziasszonyoknak ideális. B tervként a frissen sült, vagy pirított pita is szóba jöhet kisérőként. Ami a paradicsom és a padlizsán házasítását illeti, az már régi történet. Ezzel szemben a padlizsán és a napon szárított paradicsom párosítása talán kicsit különlegesebb. Szeretném vindikálni magamnak a recept kitalálásának a jogát, de nem lenne igaz, ugyanis valami ilyesmit már kóstoltam, úgyhogy ez maximum újrakitalálás.
_______________________________
Hozzávalók:
Padlizsánkrém
2-3 szép padlizsán,
5-6 darab szárított paradicsom,
5-6 gerezd fokhagyma,
1/4 dl. tejszín (elhagyható),
oliva olaj,
csipetnyi fekete bors.
A padlizsánokat alaposan megmossuk, és sütőben megsütjük. Amikor kész, félbevágjuk, és a padlizsán húsát kikaparjuk a héjából. A szárított paradicsomot a fokhagymával összeturmixoljuk, majd a padlizsánhoz adjuk. Az arányok ízléstől függenek, arra azonban vigyázni kell, hogy a szárított paradicsom gyakran meglehetősen sós, illetve ha túl sokat adunk belőle a krémhez, akkor elnyomja a padlizsán ízét. Megborsozzuk, majd ezt követően lassan olivaolajat adagolunk a krémhez, és kikeverjük vele, amíg sima masszát nem kapunk. Ezt követően egy kis tejszínt is hozzáadhatunk a minél krémesebb íz elérése érdekében, de ez akár el is hagyható.
Hagymás kenyér:
320 ml. tej,
1,5 ek. olivaolaj,
300 gr. fehér liszt,
200 gr. rozsliszt,
só,
csipetnyi cukor,
1 zacskó szárított élesztő,
2 fej hagyma apróra vágva, olivaolajban lepirítva,
3 ek. reszelt parmezán (elhagyható).
Amint azt már mondtam, mindent belehajigálok a kenyérsütő gépbe (az ismertetett mennyiségek elvileg egy 900 grammos kenyérnek felelnek meg), arra azért ügyelve, hogy a folyékony alapanyagok kerüljenek alulra, a biztonság kedvéért. A dagasztás programot szoktam használni, mert a kenyeret sütőben sütöm ki, de ha nem akarjuk bonyolítani, akkor egyszerűen a sütés programot kapcsoljuk be. Ha lefutott a dagasztás program, akkor a tésztát kiolajozott, kilisztezett formákba helyezem, így jön létre a képen is látható mini kenyér. 180 fokon sütöm, nagyjából 10-15 percig.

Megjegyzések

  1. Szia Sáfránysárkány!

    Nézz be hozzám, vár egy kis meglepi... :-)

    http://cuisineadele.blogspot.com/2009/03/baratsag-dijat-kaptam.html

    Adéle

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A disznóvágás dícsérete, avagy házikolbász és szalámi változatok

Gyermekkori emlékeim a disznóvágásról ott kezdődnek, hogy felkelek, és forró hagymás vért reggelizek, ugyancsak forró fekete teával. Ezzel a technikával mindig sikerült elkerülnöm a disznóvágás tragikusabb pillanatait, és továbbiakban is tartani kívánom magam ehhez a hagyományhoz. Egyetlen alkalommal próbálkoztam a hagymás vér saját kezű elkészítésével, de úgy éreztem magam, mint a Vészhelyzet egy különösen drasztikus részének mellékszereplője. Szóval nem lett rossz, de lényegesen csekélyebb élvezetet nyújt, ha magadnak kell elkészítened. Ami az általunk töltött kolbászt illeti, annak nincs konkrét receptje, mi általában folyamatos kóstolgatás mellett szoktuk ízesíteni. Ez rendszerint úgy történik, hogy egy ember kever és fűszerez, a többi pedig szakért, és fogja a fejét. Természetesen számomra az alap mindig sok-sok pirospaprika, kömény és fokhagyma. Emlékezetes volt, amikor F. családjánál először voltam disznóvágáson, én az alföldi lány. Ők először is pirospaprik

Indiai hagymás-mazsolás rizs

Ezt a fajta rizst rendszerint az indiai ételekhez szoktam készíteni, és remekül egyesíti a sós és az édes ízeket. ________________________________ Hozzávalók: basmati rizs, mazsola, 2 fej hagyma, fél tk garam masala, 1 tk kurkuma, 1 rúd fahéj, só, olaj A hagymát apróra vágva lepirítom egy kevés olajon, majd egy időre félreteszem. A rizst egy serpenyőben csak úgy szárazon 2-3 percig pirítom, majd ezt követően adok csak hozzá egy kis olajat, így is pirítom egy percig, majd a rizs kétszeresének megfelelő mennyiségű forró vízzel - így nem fog ragadni - felöntöm, hozzáadom a fűszereket, és a mazsolát. Ne féljünk a mazsolától, minél több, annál jobb. Amikor puha a rizs hozzáadom a pirított hagymát, kiigazítom az ízeket, és már kész is.

Dalmát kaland - vajon pirított fokhagymás tintahal mángoldos krumplival

Dalmácia, és általában Horvátország az egyik kedvenc úticélunk, ha tengerről van szó. Ezúttal is sikerült egy kellemes kis zugot találnunk, ami sem zsúfolt, sem zajos nem volt, figyelembe véve tömegiszonyunkat. Ugyanakkor ami a dalmát konyhát illeti, legalábbis a tengerparti éttermek kínálatát illetően sok meglepetéssel nem szolgálhat, ezért idén néhány próbálkozás után arra jutottunk, hogy magunkra főzünk, vagyis én kotyvasztok az egész bandára, mivel a barátainkkal utaztunk. Ezek után szabadon garázdálkodhattam a környék tenger gyümölcsei és zöldségei között, a főszerepet a tinahal, fokhagyma, scampi, valamint az általam olyannyira kedvelt, és a dalmát konyhában alapvetőnek számító mángold voltak. Még szerencse, hogy a fogkefe mellett tekintélyes fűszerkészlet nélkül sem teszem ki a lábam otthonról. Én nagyon élveztem, remélem T. és A. sem éheztek túl sokat :-) Ne számítsatok persze nagyon bonyolult receptekre, mivel az időm jelentős részét a tengerben kívántam tölteni, szóval a max