Ugrás a fő tartalomra

Almával tűzdelt szűzpecsenye sárgarépa szósszal

Egy kissé megint elhanyagoltam a blogot, ami nem jelenti azt, hogy ne főztem volna, csak hát például a rakott krumplit, legyen az bármilyen finom is, az ember nem feltétlenül rakja fel, mert nem különösebben érdekes maga a recept. Na, de nem is a rakott krumpliról akartam írni, hanem a szűzpecsenyéről. Úgy tűnik mostanában az egzotikusabb kaják háttérbe szorulnak, persze ami késik, az nem múlik. Az alábbi étel régi, jól bevált családi recept alapján készült. Alma helyett aszalt szilvával is tűzdelhetjük a húst. Én az aszalt szilvás változatot általában akkor vetem be, ha ugyanezt a fogást valamilyen vadhúsból készítem, mivel az ilyen jellegű húsokhoz jobban illik a szilva markánsabb íze. Tepsis burgonyával tálaltam, de zöldséges mufinnal is remek.
_______________________________________
Hozzávalók:
szűzpecsenye,
1,5-2 dl. fehér bor,
2-3 sárgarépa,
1 fehérrépa,
8-10 gerezd fokhagyma,
1 db. szép alma,
5-6 db. szárított vargánya (elhagyható),
1 dl. tejföl,
húsosabb (bacon) szalonna a hús burkolásához,
mustár,
só,
bors.
Célszerű a húst egy napra bepácolni a borba, úgy még finomabb, omlósabb lesz a húsa, de ha nem vadhúsól van szó - mint jelen esetben - nem nagy probléma, ha ez elmarad. Legelőször a húst készítjük elő, ennek keretében nagyjából 1-2 cm. távolságra beirdaljuk. Akkora bevágást készítsünk, hogy egy nagyon vékony cikk alma nagyjából beleférjen. Ezek után a mustárt egy kis sóval, borssal kikeverem, és jól a húsba maszírozom, beleértve a irdalt részeket is. Ezek után a héjas almát vékony cikkekre vágom. A hús vágataiba először egy gerezd fokhagymát teszek, majd beletuszkolok egy szelet almát is. Sülés közben az alma és a fokhagyma átveszi majd a hús aromáit, és nagyon finom lesz. Ezt követően a húst beburkolom a vékony szelet szalonnákkal, majd egy nagyobb kerámia tálba teszem. Mellé helyezem a megtisztított, hosszában kettévágott sárgarépát, fehérrépát, valamint a vargányákat, és az egészet felöntöm nagyjából 2 dl. borral, és ha ez kevés, akkor még egy kis vizet is adok hozzá úgy, hogy a hús feléig, harmadáig érjen, majd alufóliával letakarom a tálat, és mehet az előmelegített sütőbe. 180 fokon sütöm alufólia alatt addig, amíg a hús puha nem lesz - ez mennyiségtől függően 1-1,5 óráig is eltarhat - ezt követően leveszem a fóliát, és addig hagyom még a sütőben, amíg a hús teteje meg nem pirul. Ha kész, kiveszem mellőle a sárgarépát, fehérrépát, és a vargányadarabokat, majd az egészet a tejföllel, 1/4 dl fehér borral, valamint sóval, és egy csipet borssal, továbbá 1 tk. mustárral összeturmixolom, és ezt adom hozzá mártásként. Jelen esetben tepsis burgonyával tálaltam.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A disznóvágás dícsérete, avagy házikolbász és szalámi változatok

Gyermekkori emlékeim a disznóvágásról ott kezdődnek, hogy felkelek, és forró hagymás vért reggelizek, ugyancsak forró fekete teával. Ezzel a technikával mindig sikerült elkerülnöm a disznóvágás tragikusabb pillanatait, és továbbiakban is tartani kívánom magam ehhez a hagyományhoz. Egyetlen alkalommal próbálkoztam a hagymás vér saját kezű elkészítésével, de úgy éreztem magam, mint a Vészhelyzet egy különösen drasztikus részének mellékszereplője. Szóval nem lett rossz, de lényegesen csekélyebb élvezetet nyújt, ha magadnak kell elkészítened. Ami az általunk töltött kolbászt illeti, annak nincs konkrét receptje, mi általában folyamatos kóstolgatás mellett szoktuk ízesíteni. Ez rendszerint úgy történik, hogy egy ember kever és fűszerez, a többi pedig szakért, és fogja a fejét. Természetesen számomra az alap mindig sok-sok pirospaprika, kömény és fokhagyma. Emlékezetes volt, amikor F. családjánál először voltam disznóvágáson, én az alföldi lány. Ők először is pirospaprik

Indiai hagymás-mazsolás rizs

Ezt a fajta rizst rendszerint az indiai ételekhez szoktam készíteni, és remekül egyesíti a sós és az édes ízeket. ________________________________ Hozzávalók: basmati rizs, mazsola, 2 fej hagyma, fél tk garam masala, 1 tk kurkuma, 1 rúd fahéj, só, olaj A hagymát apróra vágva lepirítom egy kevés olajon, majd egy időre félreteszem. A rizst egy serpenyőben csak úgy szárazon 2-3 percig pirítom, majd ezt követően adok csak hozzá egy kis olajat, így is pirítom egy percig, majd a rizs kétszeresének megfelelő mennyiségű forró vízzel - így nem fog ragadni - felöntöm, hozzáadom a fűszereket, és a mazsolát. Ne féljünk a mazsolától, minél több, annál jobb. Amikor puha a rizs hozzáadom a pirított hagymát, kiigazítom az ízeket, és már kész is.

Dalmát kaland - vajon pirított fokhagymás tintahal mángoldos krumplival

Dalmácia, és általában Horvátország az egyik kedvenc úticélunk, ha tengerről van szó. Ezúttal is sikerült egy kellemes kis zugot találnunk, ami sem zsúfolt, sem zajos nem volt, figyelembe véve tömegiszonyunkat. Ugyanakkor ami a dalmát konyhát illeti, legalábbis a tengerparti éttermek kínálatát illetően sok meglepetéssel nem szolgálhat, ezért idén néhány próbálkozás után arra jutottunk, hogy magunkra főzünk, vagyis én kotyvasztok az egész bandára, mivel a barátainkkal utaztunk. Ezek után szabadon garázdálkodhattam a környék tenger gyümölcsei és zöldségei között, a főszerepet a tinahal, fokhagyma, scampi, valamint az általam olyannyira kedvelt, és a dalmát konyhában alapvetőnek számító mángold voltak. Még szerencse, hogy a fogkefe mellett tekintélyes fűszerkészlet nélkül sem teszem ki a lábam otthonról. Én nagyon élveztem, remélem T. és A. sem éheztek túl sokat :-) Ne számítsatok persze nagyon bonyolult receptekre, mivel az időm jelentős részét a tengerben kívántam tölteni, szóval a max