
A felkelő nap országának konyhaművészete rendkívül kifinomult, de tévedés lenne azt hinni, hogy otthon nagyon nehéz ezeket az ételeket elkészíteni. Mi azért szeretjük a japán konyhát, mert nagyon egészséges, és a legtöbb étel meglehetősen gyorsan elkészíthető. A japán konyhában elsődleges az ételek minősége, illetve a tálalás esztétikuma. Nem különböztetnek meg napszak szerinti ételeket, hanem azokat az elkészítés módja alapján sorolják be. A különféle tészták előkelő helyet foglalnak el a japán konyhában, maga a soba tészta nem más, mint egyfajta hajdina tészta, nyáron hidegen, télen pedig melegen szokták fogyasztani rengeteg formában, de ha nincs otthon soba tészta, kisegítő jelleggel spagetti is alkalmazható. Így jártam én is, mivel úgy emlékeztem van még itthon egy kis zöld teás soba, de nem. Szóval ez egy sobátlan yakisoba, de azért így sem maradt meg. Forró japán Choya bort ittunk hozzá, ezt mindenkinek csak ajánlani tudom, itthon is beszerzehető az Ázsia boltokban, vagy a Culinarisban. A japán ume gyümölcsből - ami átmenet a sárgabarack és a szilva között -készült bor hidegen se kutya, de melegen olyan, mint a forró selyem. A recept forrása Carmen Domingo Japán konyhája volt. Ha pedig autentikus japán konyhára vágyunk, ám a kisujjunkat sem kívánjuk megmozdítani főzésileg, akkor csakis a Fuji Éttermet tudom javasolni, állítólag még a japán nagykövet is idejár, ha hazai ízekre vágyik. És akit még érdekel a dolog, annak itt egy kis yakisoba nagyban, valamint van akiket egészen sajátos módon ihletett meg a yakisoba, nem hagyhatom ki, hogy ezt ne linkeljem be.
___________________________
Hozzávalók 2 személyre:
20 dkg. soba tészta - Ázisa Boltban kapható,
1 szép szál sárgarépa csíkokra vágva,
1/4 fej káposzta,
15 dkg. csirke, vagy pulykamell filé vékony csíkokra vágva,
mogyoróolaj - vagy ennek hiányában sima olaj,
sötét szójaszósz,
tonkatsu szósz - ugyancsak Ázsia Boltban kapható, kicsit olyan az íze, mintha a szójaszószt egy kis almalével házasítottuk volna,
só,
bors,
néhány szál metélőhagyma (snidling) a díszítéshez - elhagyható.
A wokban felforrósítunk 2 ek. olajat, majd rádobjuk a minél vékonyabb csíkokra vágott káposztát és a sárgarépát, és egy kis szójaszószt csepegtetünk rá. A szójaszósszal azért vigyázzunk, ha túl sokat használunk belőle, akkor telejsen elnyomja a többi ízt. Közben megfőzzük az utasítás szerint a soba tésztát. (Vagy esetünkben ugyebár a spagettit.) Amikor a káposzta és a répa kissé megduhult, akkor hozzáadjuk a csíkokra vágott húst, valamint a 3-4 ek. tonkatsu szószt. Amikor a hús is lepirult, akkor kész is vagyunk, hozzáadjuk a tésztát, kicsit összeforgatjuk, sózzuk, borsozzuk, és az egészet megszórjuk egy kis metélőhagymával.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése