Ugrás a fő tartalomra

Moussaka - egy kis nyáridézés

Ma besokaltam a hidegtől. Elég volt. Úgy döntöttem, hogy ideje valami olyasmit készíteni, ami a legmelegebb nyári napokat idézi, és a moussakára esett a választásom. Ezt a receptet Gavrilostól tanultam, aki többek között a Lucullus görög vacsoráinak nagyszerű főszakácsa is egyúttal. A görög konyha a kedvencem, szóval nálunk gyakran van ilyesmi, nem csak nyáron. Érdemes eredeti görög fetából készíteni, mivel utánozhatatlan az íze, és amióta az EU Bírósága kicsit odalépett, a sajtokon csak akkor lehet a feta nevet használni, ha valóban a megfelelő módszerrel készült, eredetiről van szó, különben csak a feta jellegű kitétel alkalmazható. Lehetőleg olyan típust vegyünk, amelyik a saját sós levében úszkál, és ki ne nyissuk a főzés. Az alábbi receptehez most darált marhahúst használtam, de autenitkus bárnyhúsból is, azonban teljesen felrúgva a szabályokat, csináltam már vadhúsból is, méghozzá a legutóbbi görög party alkalmával, aminek a telejs menüje így nézett ki:
  • kis forró spenótos-fetás pitával indítottunk, kísérőnek mellé tzatzikivel,
  • moussaka , tilápia görög panírban, fokhagymás, citromos krumplipürével ,
  • gyros pitában sütve jigandes ,
  • melitzana rolo, azaz fetás, diós, fokhagymás padlizsán tekercsek ,
  • horiatiki saláta,
  • baklava,
  • revani – ez egy narancsos édesség uozóval,
  • jéghideg görög joghurt forró gesztenyemézzel, pirított dióval.

Ezeket majd szép lassan megcsinálgatom, és felrakom a blogra. De most nézzük a moussakát.

______________________________

Hozzávalók: 1 kg. szép padlizsán, 1 kg. darált marhahús, 1 nagyobb fej hagyma, 5 db. paradicsom vagy 1 doboz hámozott konzerv paradicsom, 5-6 gerezd fokhagyma, 1 kis oboz sürített paradicsom, 2 rúd fahéj szegfűbors 10 dkg. vaj 6-7 ek. fehér liszt, tej eredeti feta sajt (a feta jellegű sajtokkal nem igazán ugyanaz az ízhatás) 2 db. babérlevél, oregano, só, bors, szerecsendió.
A hagymát apró kockára vágom, és olivaolajon dinsztelem, majd hozzáadom a darált marhahúst, fehéredésig hagyom az olajon, majd hozzáadom a kockára vágott hámozott paradicsomokat, és a fahéjat, oregánot, sót, borsot, babérlevelet, szegfűborsot, valamint felaprított fokhagymákat. A fahéjtól ne féljünk, nem lesz tőle édes, hanem ad neki egy nagyon kellemes, pikáns ízt. Addig főzöm, amíg a hús teljesen puha nem lesz, és már nincs leve. Közben a padlizsánt nagyjából 4-5mm. vastag szeletekre vágom hosszában, és a szeleteket forró olajban kisütöm, hogy kicsit barnásak legyenek. A padlizsánszeletekről papírtörlővel leitatom az olajat. Közben elkészítem a besamelt, méghozzá úgy, hogy felolvasztom a vajat, beleszórok annyi lisztet, amennyit fel tud venni. Csomómentes masszává keverem, mjd fokozatosan langyos tejet adok hozzá, folyamatos kevergetés mellett, és hagyom, hogy besűrűsödjön. A végén sózom, borsozom, adok hozzá egy kis szerecsendiót reszelve, majd belemorzsolok egy szép adag feta sajtot. Előveszek egy nagyobb magasabb falú tepsit, az aljára jön egy vékony réteg besamel, erre egy réteg padlizsán, majd a hús, megint besamel, padlizsán, és így tovább. A végét padlizsánnal zárom, a tetejét megkenem a maradék besamellel, majd rámorzsolom a többi feta sajtot. A sütőben nagyjából 20 percig sütöm 180-200 fokon.

Megjegyzések

  1. Itt a padlizsános kaják között azért elvárnám,hogy a kiskedvencem is meg legyen említve kedves Sárkány! :) Ha gondolod fényképet majd készítek róla én és elküldöm,mert ugyebár nálunk igen gyakori étek ez:)

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A disznóvágás dícsérete, avagy házikolbász és szalámi változatok

Gyermekkori emlékeim a disznóvágásról ott kezdődnek, hogy felkelek, és forró hagymás vért reggelizek, ugyancsak forró fekete teával. Ezzel a technikával mindig sikerült elkerülnöm a disznóvágás tragikusabb pillanatait, és továbbiakban is tartani kívánom magam ehhez a hagyományhoz. Egyetlen alkalommal próbálkoztam a hagymás vér saját kezű elkészítésével, de úgy éreztem magam, mint a Vészhelyzet egy különösen drasztikus részének mellékszereplője. Szóval nem lett rossz, de lényegesen csekélyebb élvezetet nyújt, ha magadnak kell elkészítened. Ami az általunk töltött kolbászt illeti, annak nincs konkrét receptje, mi általában folyamatos kóstolgatás mellett szoktuk ízesíteni. Ez rendszerint úgy történik, hogy egy ember kever és fűszerez, a többi pedig szakért, és fogja a fejét. Természetesen számomra az alap mindig sok-sok pirospaprika, kömény és fokhagyma. Emlékezetes volt, amikor F. családjánál először voltam disznóvágáson, én az alföldi lány. Ők először is pirospaprik

Indiai hagymás-mazsolás rizs

Ezt a fajta rizst rendszerint az indiai ételekhez szoktam készíteni, és remekül egyesíti a sós és az édes ízeket. ________________________________ Hozzávalók: basmati rizs, mazsola, 2 fej hagyma, fél tk garam masala, 1 tk kurkuma, 1 rúd fahéj, só, olaj A hagymát apróra vágva lepirítom egy kevés olajon, majd egy időre félreteszem. A rizst egy serpenyőben csak úgy szárazon 2-3 percig pirítom, majd ezt követően adok csak hozzá egy kis olajat, így is pirítom egy percig, majd a rizs kétszeresének megfelelő mennyiségű forró vízzel - így nem fog ragadni - felöntöm, hozzáadom a fűszereket, és a mazsolát. Ne féljünk a mazsolától, minél több, annál jobb. Amikor puha a rizs hozzáadom a pirított hagymát, kiigazítom az ízeket, és már kész is.

Dalmát kaland - vajon pirított fokhagymás tintahal mángoldos krumplival

Dalmácia, és általában Horvátország az egyik kedvenc úticélunk, ha tengerről van szó. Ezúttal is sikerült egy kellemes kis zugot találnunk, ami sem zsúfolt, sem zajos nem volt, figyelembe véve tömegiszonyunkat. Ugyanakkor ami a dalmát konyhát illeti, legalábbis a tengerparti éttermek kínálatát illetően sok meglepetéssel nem szolgálhat, ezért idén néhány próbálkozás után arra jutottunk, hogy magunkra főzünk, vagyis én kotyvasztok az egész bandára, mivel a barátainkkal utaztunk. Ezek után szabadon garázdálkodhattam a környék tenger gyümölcsei és zöldségei között, a főszerepet a tinahal, fokhagyma, scampi, valamint az általam olyannyira kedvelt, és a dalmát konyhában alapvetőnek számító mángold voltak. Még szerencse, hogy a fogkefe mellett tekintélyes fűszerkészlet nélkül sem teszem ki a lábam otthonról. Én nagyon élveztem, remélem T. és A. sem éheztek túl sokat :-) Ne számítsatok persze nagyon bonyolult receptekre, mivel az időm jelentős részét a tengerben kívántam tölteni, szóval a max