Ugrás a fő tartalomra

Joghurtos padlizsánsaláta - egy kis csempészett nyár

Tudom, hogy messze még a tavasz, főleg a nyár, de az a helyzet, hogy reménytelenül kívánom a nyár ízeit, azon belül is a görög konyhát, így hát nekiláttam egy kis padlizsánsalátának. Lehet persze, hogy ebben Brasil is hibás, aki eszembe jutatta a padlizsános ételeket, méltatlankodva hiányolva a kedvenc padlizsántekercsét a repertoárból, de ami késik, az nem múlik, ugyebár. :-) Ez egyébként a világ egyik legegyszerűbb salátája, egyetlen titka van, a jó minőségű joghurt. Általában a görög, vagy török ételekhez a sárga dobozos, zsírosabb fajta török joghurtot szoktam használni. Könnyebb lenne, ha megjegyeztem volna a nevét - valami üzgürmüzgür -így viszont, figyelemmel arra, hogy már kidobtam a dobozt, csak annyit mondhatok el, hogy szinte bármelyik török boltban kapható, fél literes kiszerelésben. A méret senkit ne riasszon el, csodásan finom, és rendkívül gyorsan fogy. Ha mégis maradna, akkor egy kis forró mézzel, és pirított dióval desszertnek sem utolsó. Ízre sokkal lágyabb, állagra pedig jóval sűrűbb, krémesebb, mint a magyar joghurt. Persze ha nem találunk ilyesmit, akkor valamilyen finomabb magyar joghurt is megteszi, esetleg egy kis tejföl hozzáadásával.
__________________________________
Hozzávalók:
1 szép padlizsán,
1 dl. krémes joghurt/padlizsán,
csipetnyi római kömény
4-5 gerezd fokhagyma apróra vágva, vagy préselve,
csipetnyi bors,
oliva olaj (az Iliada a legjobb),
néhány csepp citromlé,
só.
A padlizsánt alapos mosás után héjastól nagyjából 2x2 cm.-es kockákra vágjuk, majd a kockákat olivaolajon kisütjük úgy, hogy szépen karamellizálódjanak. Ez persze azt jelenti, hogy a padlizsán jó sok olajat fel fog venni, szóval nem egy diétás salátáról van szó. Ha mégis csökkentetni akarjuk az olaj mennyiségét, akkor a padlizsánkockákat kissé locsoljuk meg olivaolajjal, és tegyük be a sütőbe, amíg meg nem sül. Így sem rossz, de olajban az igazi, mondjuk azt viszont issza, mint a gödény. A joghurtot keverjük ki a fokhagymával, sóval, borssal, római köménnyel, valamint néhány csepp citrommal, és adjuk a már kihűlt padlizsán kockákhoz, és már kész is. Önmagában is, vagy akár húsokhoz köretként is fogyasztható.

Megjegyzések

  1. Csodaszép ez a fotó, minden elismerésem...
    A saláta pedig biztosan kitűnő a leírás alapján, biztosan kipróbálom, köszi!

    VálaszTörlés
  2. A fotó egyszerűen csodálatos, minden elismerésem...
    A saláta pedig a leírás alapján biztosan kitűnő, ki is próbálom. Köszi.

    VálaszTörlés
  3. A fotó egyszerűen csodálatos, minden elismerésem...
    A saláta pedig a leírás alapján biztosan kitűnő, ki is próbálom. Köszi.

    VálaszTörlés
  4. Uhh,ez már haladás... Ilyet szerintem még nem is ettem:) Feladat adva van kedves Sárkány:)

    VálaszTörlés
  5. Ok., a jövő héten csinálok, jössz?

    VálaszTörlés
  6. Köszönöm a jó receptet!

    VálaszTörlés
  7. Remélem ízleni fog, jó étvágyat!

    VálaszTörlés
  8. Nekem is nagy kedvencem a joghurtos padlizsán és nagyon szép fotó!
    Látom, hogy Te is az Iliada olívaolajat szereted. Én eddig a Spar-ban vettem, de mostanában eltűnt a polcokról és sehol se látok. Nem tudod véletlen, hogy hol lehet kapni? Vagy esetleg valami egész hasonlót?

    VálaszTörlés
  9. Végre még egy megszállott, állítólag az Iliaa alegjobb, és az Auhanban én még mindig találtam, sőt olivabogyót is olyat szoktam venni. Szóval ne mondj le róla :-)

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A disznóvágás dícsérete, avagy házikolbász és szalámi változatok

Gyermekkori emlékeim a disznóvágásról ott kezdődnek, hogy felkelek, és forró hagymás vért reggelizek, ugyancsak forró fekete teával. Ezzel a technikával mindig sikerült elkerülnöm a disznóvágás tragikusabb pillanatait, és továbbiakban is tartani kívánom magam ehhez a hagyományhoz. Egyetlen alkalommal próbálkoztam a hagymás vér saját kezű elkészítésével, de úgy éreztem magam, mint a Vészhelyzet egy különösen drasztikus részének mellékszereplője. Szóval nem lett rossz, de lényegesen csekélyebb élvezetet nyújt, ha magadnak kell elkészítened. Ami az általunk töltött kolbászt illeti, annak nincs konkrét receptje, mi általában folyamatos kóstolgatás mellett szoktuk ízesíteni. Ez rendszerint úgy történik, hogy egy ember kever és fűszerez, a többi pedig szakért, és fogja a fejét. Természetesen számomra az alap mindig sok-sok pirospaprika, kömény és fokhagyma. Emlékezetes volt, amikor F. családjánál először voltam disznóvágáson, én az alföldi lány. Ők először is pirospaprik

Indiai hagymás-mazsolás rizs

Ezt a fajta rizst rendszerint az indiai ételekhez szoktam készíteni, és remekül egyesíti a sós és az édes ízeket. ________________________________ Hozzávalók: basmati rizs, mazsola, 2 fej hagyma, fél tk garam masala, 1 tk kurkuma, 1 rúd fahéj, só, olaj A hagymát apróra vágva lepirítom egy kevés olajon, majd egy időre félreteszem. A rizst egy serpenyőben csak úgy szárazon 2-3 percig pirítom, majd ezt követően adok csak hozzá egy kis olajat, így is pirítom egy percig, majd a rizs kétszeresének megfelelő mennyiségű forró vízzel - így nem fog ragadni - felöntöm, hozzáadom a fűszereket, és a mazsolát. Ne féljünk a mazsolától, minél több, annál jobb. Amikor puha a rizs hozzáadom a pirított hagymát, kiigazítom az ízeket, és már kész is.

Egy remek könnyű desszert - görög mézes joghurt

Na már most, túl azon, hogy ez a desszert lehetővé teszi, hogy elhitessük magunkkal, tulajdonképpen egy kis joghurton túl nem is ettünk semmit - ami persze nem igaz - nagyon egyszerű, és a tetejébe még finom is. Sajnos a várakozásaimmal ellentétben a fehér joghurt pocsékul mutat a fekete tányéron, de hát ez van. Az ízéből semmit sem von le. A lényeg a joghurt, használjuk hozzá a 10%-os görög, vagy török (tudjátok, az üzgür-müzgür) fajtát. A mézet, lehetőleg görög gesztenyemézet, de jó az akácméz is, szóval a mézet felforrósítom, és a hideg joghurtra csorgatom, majd megszórom pirított mogyoróval, vagy dióval. Kész.